یکی از رایج‌ترین سوال‌ها در مورد PRINCE2 اینه که چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با PMBOK داره.
هردوی اون‌ها استاندارد هستن، ولی «استاندارد» بودنشون به این معنی نیست که موضوع یکسانی دارن. PMBOK درباره دانش‌ها و مهارت‌هاییه که برای مدیریت پروژه لازمه و شیوه‌ای که می‌شه اون‌ها رو یکپارچه کرد تا موثر باشن. ولی PMBOK درباره نقش‌ها و مسئولیت‌ها توضیح چندانی نمی‌ده و به شما نمی‌گه که چطوری باید اون مهارت‌ها رو تو پروژه به جریان بندازین؛ بهتون نمی‌گه که اگه الان پروژه داره شروع می‌شه باید دقیقا چه کارهایی رو انجام بدین و چطوری قدم به قدم جلو برین.
تمام اون چیزهایی که PMBOK توضیح نمی‌ده، چیزایی هستن که اصطلاحا بهشون می‌گیم متودولوژی. تو مقدمه PMBOK هم به صراحت توضیح داده شده که خواننده یادش باشه که PMBOK متودولوژی نیست و حتما باید در کنار اون از یه متودولوژی، مثل PRINCE2، استفاده کنه. بله، PRINCE2 یه متودولوژی مدیریت پروژه‌س.
PRINCE2 دانش‌ها و مهارت‌های زیادی به شما ارائه نمی‌کنه و از این نظر اصلا با PMBOK قابل مقایسه نیست، و این ماجرا اصلا موضوع این استاندارد هم نیست؛ PRINCE2 صرفا به شما می‌گه که پروژه رو باید با چه روشی مدیریت کنین. باید چه مراحلی رو انجام بدین و قدم به قدم چطوری پیش برین. در نهایت این‌که توصیه‌های خیلی زیادی هم درباره نقش‌ها و مسئولیت‌ها می‌کنه. با این حال مثلا وقتی می‌گه که باید ریسک‌ها رو مدیریت کنین، توضیح خیلی زیادی نمی‌ده که مدیریت ریسک چطوریه؛ برای این منظور باید از منابع دیگه‌ای مثل PMBOK کمک بگیرین.
PRINCE2 و PMBOK رقیب همدیگه نیستن؛ متعلق به دو گروه متفاوت هستن که «باید» در کنار هم قرار بگیرن. ترکیب این دو استاندارد بسیار موفق و موثره.